
Benthuizen
Samen Slimmer
Energie-avonden
Samen Slimmer
Energie-avonden
Dit najaar worden twee ‘Samen Slimmer Energie-avonden gehouden voor de inwoners, bedrijven en verenigingen/organisaties in Benthuizen. Hoe bespaar je thuis energie én hoe werk je bij jou in de buurt samen om je toekomstige energierekening betaalbaar te houden? Met deze vragen gaan we samen aan de slag.
De Samen Slimmer Energie-avonden worden georganiseerd door het Dorpsoverleg Benthuizen in samenwerking met Energiek Alphen aan den Rijn. Zodra de data bekend zijn, volgt hier meer informatie.
Samen Slimmer Benthuizen
Welke mogelijkheden en kansen zijn er voor Benthuizen als dorpsgemeenschap om – zowel individueel als met anderen – op energie te besparen? Of om samen duurzame energie op te wekken en te delen?
In samenwerking met het Dorpsoverleg Benthuizen begon Energiek Alphen aan den Rijn in het najaar van 2024, onder de titel Samen Slimmer Benthuizen, aan een verkenning om antwoorden op deze vragen te vinden. Op 16 oktober 2024 werd een informatiebijeenkomst voor bewoners gehouden. Zo’n zestig inwoners en vertegenwoordigers van verenigingen, organisaties en bedrijven kwamen op deze energie-avond af. Centraal stond de vraag: welke mogelijkheden en kansen zijn er voor Benthuizen als dorpsgemeenschap om – zowel individueel als met anderen – op energie te besparen? Of om samen energie op te wekken en te delen?
Na deze avond werden twee werkgroepen opgericht:
Werkgroep Anders verwarmen – over nieuwe en duurzame manieren van verwarmen. Lees hieronder verder voor updates.
Werkgroep Zonnestroom – over de kansen van een slimme energiegemeenschap. Lees hieronder verder voor updates. Een belangrijk resultaat dat uit deze werkgroep is voortgekomen, is het pilot project Glanskern Benthuizen.
Unieke aanpak
Een bijzonder kenmerk van Samen Slimmer Benthuizen was dat éérst het gesprek met bewoners werd aangegaan. Dat was een unieke aanpak, die gezien het succes navolging verdiende. Inmiddels worden ook in Hazerswoude-Rijndijk zogeheten Samen Slimmer Energie-avonden gehouden; in andere Alphense kernen bestaat hier eveneens belangstelling voor.

Werkgroep Anders verwarmen – Nieuwe en duurzame manier van verwarmen
Na de Energiebijeenkomst in Benthuizen (16 oktober 2024) werd de werkgroep Anders verwarmen samengesteld. Onder leiding van de Energiecoaches Henny Gloudemans en Bert van der Hoorn kwamen de leden op 20 november 2024 bijeen voor een open, informatieve gedachtewisseling.
Hier werd vastgesteld dat bij de deelnemers (er waren acht bewoners aanwezig) in eerste instantie geen behoefte bestond om SAMEN stappen te zetten. Met de aantekening dat één deelnemer al vergaande verduurzamingsmaatregelen had uitgevoerd en dat bij een andere deelnemer recentelijk een hybride warmtepomp was geïnstalleerd. Een aantal deelnemers vroeg na deze bijeenkomst een energieadviesgesprek aan.
Werkgroep Zonnestroom – Op weg naar een slimme energiegemeenschap
Na de Energiebijeenkomst in Benthuizen (16 oktober 2024) is de werkgroep Zonnestroom samengesteld. De leden kwamen op 13 november 2024 bijeen voor een gedachtewisseling over Benthuizen als lokale energiegemeenschap. Gaan we de energieproblematiek oplossen met miljardeninvesteringen in het stroomnet, of kiezen we voor een goede balans in lokale, duurzame opwek en gebruik? Oftewel: de slimme energiegemeenschap.
Bestuurslid Menno Stijl van Energiek Alphen aan den Rijn presenteerde daar zijn visie op Samen Slimmer Benthuizen: hoe je als inwoners, bedrijven en gemeente samen kunt optrekken naar een slimme energiegemeenschap. Dit is inmiddels uitgegroeid tot het pilot project Glanskern Benthuizen. Hierin onderzoeken eigenaren van verschillende typen gebouwen (woningen, bedrijfspanden, een kerk en een clubhuis) hoe zij als lokale energiegemeenschap samen slim energie kunnen delen. Lees hier meer over het concept Glanskern Benthuizen én de uitvoering daarvan in de praktijk.
Glanskern Benthuizen is één van de pilotprojecten uit het zogenoemde opschalingsprogramma van Local4Local. Het doel van dit programma is om nog meer plekken in Nederland te creëren waar duurzame energie in lokaal eigendom wordt gedeeld binnen de eigen gemeenschap.
Meer weten?
Voor meer informatie over het onderwerp Anders verwarmen kun je contact opnemen met Bert van der Hoorn (bert.van.der.hoorn@energiekalphen.nl). Voor meer informatie over de werkgroep Zonnestroom kun je contact opnemen met Gijs Pool (gijs.pool@energiekalphen.nl).
Wil je op de hoogte blijven van onze activiteiten? Meld je dan aan als lid van Energiek Alphen aan den Rijn. Klik hier. Het lidmaatschap is gratis. Je ontvangt dan automatisch de nieuwsbrief van EA met nieuws over onze projecten.